Barcode: 4740376022706
Skinka-Ananaspizza
by Chef Lundén
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
aland islands, finland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 181.0 kcal |
| Fat | 4.6 g |
| of which saturated | 2.1 g |
| Carbohydrates | 25.0 g |
| of which sugars | 1.7 g |
| Fiber | 1.6 g |
| Proteins | 9.5 g |
| Salt | 1.3 g |
Ingredients
Pizzabotten (_vetemjöl_, vatten, tomatpuré, solrosolja, salt, jäst, _vetemaltmjöl_, socker, oregano, kan innehålla _fisk_, _soja_), skinka 15 % (svinkött 85 %, stabiliseringsmedel (E451, E450, E1420), glukos, antioxidationsmedel (E316), konserveringsmedel (E250), rökarom), ananas 7 %, ost (_mjölk_, stärkelse, syrningskultur, löpe), mozzarellaost (_mjölk_, stärkelse, syrningskultur, löpe).
Allergens
gluten
Vetemaltmjöl
Additives
e1420
e250
e316
e450
e451
Related Products in Meals
White cheddar macaroni & cheese dinner
D NOVA 4
Alfredo fettuccini in a cheese pasta & sauce, alfredo
D NOVA 4
Creamy garlic shell pasta in a sauce, creamy garlic
D NOVA 4
Butter pasta & sauce, butter
E NOVA 4
Rice and pasta blend with garlic, creamy butter and mild cajun spices sauce, cajun garlic butter
D NOVA 4
Pasta and sauce Chicken Flavor
D NOVA 4
Pasta & broccoli in a creamy cheddar sauce, cheddar broccoli
D NOVA 4
Stroganoff pasta&sauce
E NOVA 4
Fettuccini & spinach pasta in a parmesan cheese sauce
D NOVA 4
Cheddar broccoli rice and pasta in a cheese sauce with broccoli, cheddar broccoli
D NOVA 4
Culinaria, aztec blend, rice mix
Culinaria
A NOVA 3
Chicken flavor rice & sauce
D NOVA 3