Barcode: 0076819000036
Skinless Frankfurters
by Koegel's
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 304.3 kcal |
| Fat | 26.0 g |
| of which saturated | 9.8 g |
| Carbohydrates | 2.2 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 10.9 g |
| Salt | 1.0 g |
Ingredients
Beef, pork, water, nonfat dry milk, corn syrup, salt, spices, sodium citrate, dextrose, paprika, sodium diacetate, sodium erythorbate, spice extractives, garlic powder,sodium nitrite.
Additives
e250
e262
e262ii
e316
e331
Related Products in Meats And Their Products
Premium Hardwood Hickory Smoked Bacon
Centrella
E NOVA 3
Honey Roasted Turkey Breast
Centrella
D NOVA 4
Premium Sliced Ham
Centrella
C NOVA 4
Natural Uncured Pepperoni
Pacino Foods Co
E NOVA 4
Mild Flavored Cotto Salami, Mild
Pocino
E NOVA 4
Uncured Soppressata
Popico Foods Co
E NOVA 4
Natural Italian Dry Salami
Pocino Inc
E NOVA 4
Signature premium honey ham
Signature, Centrella
D NOVA 4
Oven Roasted Turkey Breast
Centrella
C NOVA 4
Wine flavored italian dry salami
E NOVA 4
Premium Hardwood Hickory Smoked Bacon
Centrella Signature
E NOVA 3
Wiltshire Cured Smoked Back Bacon
Marks & Spencer
E NOVA 3