Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 353.0 kcal |
| Fat | 7.7 g |
| of which saturated | 3.5 g |
| Carbohydrates | 53.6 g |
| of which sugars | 12.3 g |
| Fiber | 25.2 g |
| Proteins | 4.7 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
Crisped Cereal (26%) [Rice Flour, Fortified Wheat Flour (Wheat Flour, Calcium Carbonate, Niacin, Iron, Thiamin), Sugar, Cocoa Powder, Malted Barley Flour, Salt, Rapeseed Oil, Whey Powder (Milk) Emulsifier (Soya Lecithin)], Oats (16%), Bulking Agent (Polydextrose), Oligofructose, Milk Chocolate Coating (8%) [Sugar, Vegetable Fat (Palm), Fat Reduced Cocoa Powder, Whey Powder (Milk), Skimmed Milk Powder, Emulsifier (Soya Lecithin), Natural Vanilla Flavouring], Water, Glucose Syrup, Humectant (Glycerine), Fat Reduced Cocoa Powder, Rapeseed Oil, Natural Flavourings, Emulsifier (Soya Lecithin). ALLERGEN INFORMATION For allergens, including cereals containing gluten, see ingredients in bold. May contain traces of egg, nuts and peanuts. ADDITIONAL INFORMATION Suitable for vegetarians V High in fibre
Allergens
Additives
Related Products
Dalgona cookies
Amazin prunes
Sunsweet
Griego 11g protein
QUILLAYES
Amazin Prunes
Sunsweet
Speck Tradizionale
Negroni
GELATINA
FRESCO
Windel, advent calendar with chocolate
Windel
Amazin prunes
Sunsweet
Chocolate and chocolate filled with whipped nougat centre
Windel
Individually wrapped prunes
Sunsweet