Barcode: 0705105762234
Skinny Mint Cookie
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no gmos
no soy
non gmo project
Categories
Available in
united states, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 429.0 kcal |
| Fat | 21.4 g |
| of which saturated | 7.1 g |
| Carbohydrates | 64.3 g |
| of which sugars | 38.1 g |
| Fiber | 7.1 g |
| Proteins | 4.8 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
Gluten-free flour mix (garbanzo/fava bean flour, tapioca flour, potato starch, white sorghum flour), organic evaporated cane juice, organic unsweetened cocoa powder, unsweetened applesauce, chocolate (dairy, gluten and soy free), sunflower oil, arrowroot, xanthan gum, baking soda, organic peppermint oil, vanilla, maine sea salt.
Additives
e415
e500
e500ii
Related Products in Snacks
Strawberry sugar wafers
That's Smart!
E NOVA 4
Vanilla sandwich creme cookies, vanilla
E NOVA 4
Fig bars
E NOVA 4
Duplex sandwich creme cookies
E NOVA 4
Fudge sandwich creme cookies
E NOVA 4
Chocolate sugar wafers
E NOVA 4
Peanut butter sandwich creme cookies
C NOVA 4
Iced oatmeal cookies, iced oatmeal
E NOVA 4
Vanilla wafers, vanilla
That's Smart!
E NOVA 4
Vanilla sugar wafers
E NOVA 4
Oatmeal cookies, oatmeal
E NOVA 4
Chocolate chip cookies, chocolate chip
E NOVA 4