Barcode: 5017764000417
Skinny popcorn
by Kettle Foods
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
metcalfe s skinny popcorn sweet n salt
Categories
Available in
france, united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 481.0 kcal |
| Fat | 23.8 g |
| of which saturated | 1.4 g |
| Carbohydrates | 53.4 g |
| of which sugars | 18.1 g |
| Fiber | 2.4 g |
| Proteins | 8.1 g |
| Salt | 1.3 g |
Ingredients
Popped Butterfly Corn (64%), Rapeseed Oil, Sweetening Blend (Sugar, Sweetener: Isomalt, Sweetener: Steviol Glycosides), Salt.
Additives
e953
e960
Related Products in Snacks
Tuc Sour Cream & Onion
LU
E NOVA 4 Eco-Score B
Choco Gotas Negro
Hacendado
E NOVA 4 Eco-Score E
Butterkeks Petit beurre
Schär
E NOVA 4 Eco-Score B
Tortilla chips
Tesco
C NOVA 3 Eco-Score B
Biscuits Sablés bio amandes citron paquet de 200g
U, U Bio
E NOVA 3 Eco-Score B
Digestive Chocolate leche leite
Hacendado
E NOVA 4 Eco-Score D
Gluten Free Oats Orange
Gullón
D NOVA 4 Eco-Score C
Cookies de Cacao con Chips de Chocolate sin Gluten
Gullón
D NOVA 4 Eco-Score D
Chocolate Negro
fin CARRÉ,Lidl
D NOVA 4 Eco-Score E
Petit beurre - 200g
Chabrior
E NOVA 4
Lulu La Barquette Framboise
Lu,Mondelez
E NOVA 4 Eco-Score C
Protein Bar Cookies & Cream Flavour
Lidl
NOVA 4