Skipjack tuna & cucumber
by Morrisons
Labels
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 167.0 kcal |
| Fat | 2.2 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 24.3 g |
| of which sugars | 2.3 g |
| Fiber | 2.3 g |
| Proteins | 11.4 g |
| Salt | 0.4 g |
Ingredients
Fortified wheat flour (wheat flour, iron, thiamin, nicotinic acid, calcium carbonate), Tuna (fish) (24%), Water, Cucumber (15%), Oatmeal, Wheat bran, Spirit vinegar, Vegetable oils (rapeseed, palm), Yeast, Comflour, Potassium chloride, Wheat gluten, Salt, Pasteurised liquid egg yolk, Sea salt, Emulsifiers (mono - and diglycerides of fatty acids, mono - and diacetyltartaric acid esters of mono - and diglycerides of fatty acids), Sugar, White wine vinegar, Thickener (pectins), Concentrated lemon juice, Malted barley flour, Black pepper, Mustard seed, Lemon zest, Flour treatment agent (ascorbic acid), Palm fat, Parsley, Garlic powder, Wheat starch. ALLERGY ADVICE For allergens, including cereals containing gluten, see ingredients in bold. May also contain sesame seed.
Allergens
Additives
Related Products in Sandwiches
Sandwich Schinken
Schinken Käse
Burrito Rollen
Billa Bio
Jack In The Box, Cheeseburger
Jack in the Box
O'Charley's, Bacon Cheddar Burger
O'Charley's
Kornspitz mit Schinken und Käse
Billa Freshy
IHOP, Ham & Egg Melt
IHOP
All Egg Sandwich
Billa
Feines Ei Sandwich
Wojnar's
Pita Roll - Mexican Ranger
Wojnar's
Culver's, The Culvers Deluxe, Triple
Culver's
Wawa, Beef Steak Breakfast Hoagie, Shorti
Wawa
Thunfish
Denner