Barcode: 0022000014894
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 1,020.0 kcal |
| Fat | 9.5 g |
| of which saturated | 9.5 g |
| Carbohydrates | 233.0 g |
| of which sugars | 189.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
MADE OF: SUGAR, CORN SYRUP, HYDROGENATED PALM KERNEL OIL; LESS THAN 2% OF: CITRIC ACID, TAPIOCA DEXTRIN, MODIFIED CORN STARCH, NATURAL AND ARTIFICIAL FLAVORS, COLORS ( TITANIUM DIOXIDE, RED 40 LAKE, YELLOW 5 LAKE, BLUE 1 LAKE, RED 40, YELLOW 5, BLUE 1, YELLOW 6), SODIUM CITRATE, CARNAUBA WAX.
Additives
e102
e110
e129
e133
e1400
e171
e330
e331
e903
Recipes with Similar Ingredients
Related Products in Undefined
Sliced Pears
Del Monte Foods.
A NOVA 4
White Enriched Bread
Signature Kitchens, Safeway Inc.
C NOVA 4
Margarine
Land O Lakes
E NOVA 4
Shredded Mild Cheddar Cheese
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Real Bacon Bits
Hormel, Hormel Foods Llc
E NOVA 4
Mega Smoked Ham & Cheese Sandwich on Classic White Bread
Market Sandwich
D NOVA 4
Unroll And Bake Pie Crusts
Kroger
E NOVA 4
Complete Pancake Mix
Meijer
E NOVA 4
Country Style Baked Beans
Bush's Best
C NOVA 4
Rice Pasta with Dried Cheddar Cheese
Annie's
D NOVA 4
Pancake & Waffle Mix
Food Town Stores Inc.
NOVA 3
Unsweetened Applesauce
Simple Truth Organic
B NOVA 1