Barcode: 4009900545907
Skittles
by Mars
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
vegan
the vegan society
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 397.0 kcal |
| Fat | 4.2 g |
| of which saturated | 2.3 g |
| Carbohydrates | 80.0 g |
| of which sugars | 74.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
SUGAR, GLUCOSE SYRUP, PALM FAT, ACIDS (CITRIC ACID, MALIC ACID), DEXTRIN, MALTODEXTRIN, FLAVOURINGS, MODIFIED STARCH, COLOURS (E162, E163, E170, E160a, E100, E132, E133), ACIDITY REGULATOR (TRISODIUM CITRATE), GLAZING AGENT (CARNAUBA WAX). PRODUCT MAY CONTAIN AN UNEVEN MIX OF FLAVOURS. SUITABLE FOR VEGETARIANS. PORTIONS PER PACK: 3 PORTION SIZE: 36.3 g
Additives
e100
e132
e133
e1400
e14xx
e160a
e162
e163
e170
e296
e330
e331
e331iii
e903
Related Products in Snacks
New Orleans Original Cheese Curls, New Orleans Original
Chee wees
D NOVA 4
Original Chicharrones Pork Rinds, Original
Rudolph's
E NOVA 3
Ricotta pound cake
E NOVA 4
Chee Wees
Elmer’s
D NOVA 4
Happy Mardi Gras Popcorn, Caramel
Elmer's Fine Foods Inc.
E NOVA 4
Galletas rellenas sabor chocolate Choco Nieve
Dondé
E NOVA 4
Pork Rinds, Chicharrones
Rudolph's
E NOVA 3
Johnny cake mix
Jamaica Flour Mills Limited
NOVA 4
Rudolph's, original pork rinds
Rudolph Foods Company Inc.
E NOVA 3
Chocolate Raisins, Chocolate
E NOVA 4
Creole Crunchy Popcorn
E NOVA 4
Hot & Spicy Chicharrones Pork Rinds, Hot & Spicy
Rudolph's
E NOVA 4