Barcode: 4009900544788
Skittles Desserts
by Skittles
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
vegan
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 401.0 kcal |
| Fat | 4.2 g |
| of which saturated | 2.3 g |
| Carbohydrates | 90.0 g |
| of which sugars | 75.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
sugar, glucose syrup palm fat, acid (citric acid), dextrin, maltodextrin, flavourings, modified starch, colours (e162, e163, e170, e160a, e100, e132), acidity regulator (trisodium citrate), glazing agent (carnauba wax), product may contain an uneven mix of flavours, suitable for vegetarians, keep cool and dry, best before: see bottom, *reference intake of an average adult (8400 kj/
Additives
e100
e132
e1400
e14xx
e160a
e162
e163
e170
e330
e331
e331iii
e903
Related Products in Snacks
67% Cacao Mint Dark Chocolate
Camino
E NOVA 3
Happy birthday decorated chocolate torte
E NOVA 4
Chocol-avoine crémeux
Camino
E NOVA 3
Cake
E NOVA 4
88% Cacao Intensely Dark Chocolate
Camino
NOVA 3
Unsweetened Baking Chocolate
Camino
D NOVA 3
Sweet & Spicy Barbecue Hazelnuts, Sweet & Spicy Barbecue
Oregon orchard
D NOVA 4
Bitersweet Noir
carmino
E NOVA 3
Zoete veters
Katja
E NOVA 4
Puff pastry bites chocolate chip with cinnamon & sugar, chocolate chip
E NOVA 4
Intensément noir Chocolat à boire
camino
D NOVA 3
Semi-Sweet Chocolate Chips
Camino
NOVA 3