Barcode: 0022000277978
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 160.0 kcal |
| Fat | 1.5 g |
| of which saturated | 1.5 g |
| Carbohydrates | 37.0 g |
| of which sugars | 30.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | — |
Ingredients
Invert sugar, sugar, vegetable oils (palm kernel oil, hydrogenated palm kernel oil), corn syrup, whey (milk); less than 2% of: citric acid, natural and artificial flavors, cultured dairy powder (cultured whey protein concentrate and cultured skim milk), soy lecithin, lactic acid, tapioca dextrin, modified corn starch, corn maltodextrin, coloring (includes red 40 lake, yellow 5 lake, blue 2 lake, yellow 6 lake, blue 1 lake, yellow 6, red 40, yellow 5, blue 1), sodium citrate, carnauba wax.
Allergens
milk
Additives
e102
e110
e129
e132
e133
e1400
e270
e322
e322i
e330
e331
e903
Related Products in Snacks
Bio Bis Argousier Orange
Pural
E NOVA 3
Biobis épeautre choc
Pural
E NOVA 3
Calissons de Provence
Baptistin Féraud
E NOVA 4
Bio bis vanille bourbon
Pural
E NOVA 3
Petit Beurre Epeautre
Pural
E NOVA 3
Croquants aux amandes, 220g
Baptistin feraud
D NOVA 4
BIO BIS CHOCOLAT
Pural
E NOVA 3
Petit Beurre Breton
Pural
E NOVA 3
Choco à la farine d épeautre complete
Pural
D NOVA 3
Petit Beurre Au Chocolat Sans Huile De Palme
Pural
E NOVA 4
Bio Bis Choc Pocket
Pural
E NOVA 3
Bio bis choco
Pural
E