Barcode: 4009900534918
Skittles giant
by Skittles
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 406.0 kcal |
| Fat | 4.2 g |
| of which saturated | 2.4 g |
| Carbohydrates | 91.4 g |
| of which sugars | 75.5 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | — |
Ingredients
sugar, glucose syrup, palm fat, acid malic acid, dextrin, modified starch, flavourings, maltodextrin, colours e162, e163, e160a, e170, e100, e153, e133, acid citric acid,, acidity regulator trisodium citrate, glazing agent carnauba wax, emulsifier lecithin, product may contain an uneven mix of flavours, suitable for vegetarians, keep cool and dry, best before: see bottom, porti nutr ener fat - of car pr sa *re
Additives
e100
e133
e1400
e14xx
e153
e160a
e162
e163
e170
e296
e322
e322i
e330
e331
e331iii
e903
Related Products in Snacks
CHILLED ORGANIC SUPERFOOD BAR CASHEW BUTTER & HONEY
WELLA
C NOVA 3
Wella Super Omega Cookies Chocolate Chip Minis
Wella
E NOVA 4
CRANBERRY CRUNCH CHILLED ORGANIC PROTEIN BAR PEANUT BUTTER & HONEY
WELLA
D NOVA 4
Wella Bar - Awesome Almond
Lockhart Fine Foods, Wella Bar
D NOVA 4
Wella Bar - Peanut Cacao
Wella Bar
D NOVA 4
Cashew Chai & Maca Bar, Cashew Chai & Maca
Wella Organics, Wella
D NOVA 3
100 Calorie Protein Snack
Wella Bar
D NOVA 4
Wella Bar - Awesome Almond
Wella Bar
D NOVA 4
Cashew Cacao & Chaga Bar, Cashew Cacao & Chaga
Wella organics
D NOVA 3
Wella Bar - Cranberry Crunch
Gladder's Gourmet Cookies Inc., Wella Bar
D NOVA 4
Wella Bar - Powerful Peanut
Wella Bar
D NOVA 4
Wella Bar - Cranberry Crunch
Wella Bar
D NOVA 4