Barcode: 0040000140924
Skittles Original Candy
by Skittles
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
no gelatin
Categories
Available in
france, united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 400.0 kcal |
| Fat | 5.0 g |
| of which saturated | 3.3 g |
| Carbohydrates | 90.0 g |
| of which sugars | 73.3 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
orn syrup, hydrogenated palm kepnel oes th 2% ric acid, tapioca dextrin modified corn star d artificial flavors, colors (red 40 lake titanium do 0 40 yellow 5 weh 5, yellow 6 low6,blue 2 lake ue1ue 1 lake), sodium ctrate carnauba wax en free, gelatin-free ributed by the wrigley jr, company, chicago, il 60642, 2012 wm, wrigley jr, company questions? comments? call 1-800-wricley (1-800-974-40 e25sep14 024
Related Products in Snacks
Aerial
YBC
E NOVA 4
Corn Potage
Riska
E NOVA 4
小麦全粒粉入り サクサク食感の しっとりいちご
セブンプレミアム,Seven Premium
NOVA 4
Nabisco, oreo, chocolate pie
E NOVA 4
Choco Pie
LOTTE
NOVA 4
Japanese Cookies
Toppo
E NOVA 4
Bonbon acidulé saveur prune
Ribon
E NOVA 4
香草奶油戚风三明治
7-Eleven
NOVA 4
Koala Chocolat
Lotte
E NOVA 4
Kishu bainiku nama ume candy
E NOVA 4
チョココ
Lotte
NOVA 4
チョコがたっぷり チョコシュー
FamilyMart
NOVA 4