Barcode: 04046008
Skittles Original Share Size
by Skittles
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 393.0 kcal |
| Fat | 3.6 g |
| of which saturated | 3.6 g |
| Carbohydrates | 92.9 g |
| of which sugars | 75.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | — |
Ingredients
Sugar, corn syrup, hydrogenated palm kernel oil; less than 2% of citric acid, tapioca dextrin, modified corn starch, natural and artificial flavors, colors (Red 40 lake, yellow 5 lake, blue 2 lake, yellow 6 lake, titanium dioxide, blue 1 lake, yellow 6, red 40, yellow 5, blue 1), sodium citrate, carnauba wax
Additives
e102
e110
e129
e132
e133
e1400
e171
e330
e331
e903
Related Products in Snacks
Chocolate Lava Cake
Wild Fork
E NOVA 4
Shortbread Cookiu
Amazon Grocery
E NOVA 4
Apple Cinnamon Cereal Bars
Happy Belly
D NOVA 4
New York Cheesecake
Wild Fork
E NOVA 4
Marshmallows
Amazon Fresh
E NOVA 4
Chocolate Filled Belgian Waffles
Wild Fork
E NOVA 4
Premium Chocolate Chip Cookies
E NOVA 4
Original Snack Crackers
Happy Belly
D NOVA 4
Country Club Crackers
Amazon Saver
E NOVA 4
Vanilla Wafers
Happy Belly
E NOVA 4
Semi Sweet Chocolate Baking Chips
Happy Belly
E NOVA 4
Sunny Fruit Organic Figs
Sunny Fruit
C NOVA 1