Barcode: 04046600
Skittles Sour Share Size
by Skittles
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
spain, united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 393.0 kcal |
| Fat | 3.6 g |
| of which saturated | 3.6 g |
| Carbohydrates | 92.9 g |
| of which sugars | 71.4 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
SUGAR, CORN SYRUP, CITRIC ACID, HYDROGENATED PALM KERNEL OIL, TAPIOCA DEXTRIN, NATURAL AND ARTIFICIAL FLAVORS, MODIFIED CORN STARCH, COLORS (RED 40 LAKE, YELLOW 5 LAKE, BLUE 2 LAKE, YELLOW 6 LAKE, TITANIUM DIOXIDE, BLUE 1 LAKE), SODIUM CITRATE, CARNAUBA WAX
Additives
e102
e110
e129
e132
e133
e1400
e171
e330
e331
e903
Related Products in Snacks
Atkins, endulge, chocolate peanut candies
Atkins, Atkins Nutritionals Inc.
D NOVA 4
Treat bar
Atkins, Atkins Nutritional Inc.
D NOVA 4
Chocolate coconut bar
Atkins
D NOVA 4
Cluster bar
Atkins
D NOVA 4
Endulge caramel nut chew treat bars
Atkins
D NOVA 4
CARAMEL NUT CHEW BAR
ATKINS Endulge
D NOVA 4
Endulge treat bar
Atkins
D NOVA 4
Endulge almond pieces
Atkins,Atkins Nutritionals Inc.
D NOVA 4
Sweet & salty honey almond vanilla crunch bites
Atkins
D NOVA 4
Chocolate Chip Protein Cookie
Atkins
D NOVA 4
Endulge candies treat
Atkins, Atkins Nutritionals Inc.
C NOVA 4
Milk chocolate squares
Atkins
C NOVA 4