Barcode: 0040000011637
Skittles Tropical
by Joyca
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
germany, united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 407.0 kcal |
| Fat | 4.1 g |
| of which saturated | 4.1 g |
| Carbohydrates | 91.1 g |
| of which sugars | 73.2 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Made of: sugar, corn syrup, hydrogenated palm kernel oil; less than 2% of: citric acid, tapioca dextrin, modified corn starch, natural and artificial flavors, colors (blue 1 lake, titanium dioxide, red 40, blue 1, yellow 5 lake, yellow 5, yellow 6 lake, yellow 6, red 40 lake), sodium citrate, carnauba wax.
Additives
e102
e110
e129
e133
e1400
e171
e330
e331
e903
Related Products in Snacks
Meli's, Monster Cookies, Chocolat
Nature's Candy
E NOVA 4
Sauce
B NOVA 3
Wheeler Farms, Butter Brittle, Pralines & Creme Pecan
Wheeler Farms Candy Company
E NOVA 4
Natural apple sauce
A NOVA 1
The Original Monster Cookies
D NOVA 4
Sauce
B NOVA 3
Protein bliss energy balls, coconut macadamia
Bounce
D NOVA 4
Choco-lot gluten-free cookie mix, choco-lot
NOVA 4
Wheeler farms candy company, butter brittle
Wheeler Farms Candy Company
E NOVA 4
Natural energy ball
Bounce
D NOVA 4
Vitality Burst Energy Balls
Bounce
D NOVA 4
Natural energy ball
E NOVA 4