Barcode: 0040000001638
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 407.0 kcal |
| Fat | 4.1 g |
| of which saturated | 4.1 g |
| Carbohydrates | 91.1 g |
| of which sugars | 74.8 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
SUGAR, CORN SYRUP, HYDROGENATED PALM KERNEL OIL, CITRIC ACID, TAPIOCA DEXTRIN, MODIFIED CORN STARCH, NATURAL AND ARTIFICIAL FLAVORS, SODIUM CITRATE, COLORS (INCLUDES YELLOW 5 LAKE, YELLOW 6 LAKE, BLUE 1 LAKE, RED 40 LAKE, YELLOW 6, RED 40), CARNAUBA WAX.
Additives
e102
e110
e129
e133
e1400
e330
e331
e903
Related Products in Snacks
Real fruit filling
E NOVA 4
Cheese Curls, Fiery Hot
Clancy's
E NOVA 4
Sea salt pita crackers, sea salt
C NOVA 3
Sugar Wafers, Vanilla
Weis
E NOVA 4
Original milk dips chocolate sandwich cookies, original
Weis Quality, Weis Markets Inc.
E NOVA 4
Rosemary & Olive Oil Woven Wheats Baked Crackers
Savoritz
C NOVA 4
Weis, sandwich kremes, chocolate
Weis
E NOVA 4
Soft & chewy cookies oatmeal raisin
E NOVA 4
Apple pie
E NOVA 4
Weis, milk dips, sandwich cookies, double filled peanut butter, double filled peanut butter
Weis
E NOVA 4
Double filled original milk dips chocolate sandwich cookies, original
Weis
E NOVA 4
Weis, sandwich kremes, vanilla
Weis
E NOVA 4