Barcode: 5690845003233
Skyr A Boire
by Isey
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
source of proteins
high proteins
no added sugar
no lactose
nutriscore
nutriscore grade a
Categories
beverages and beverages preparations
beverages
dairies
fermented foods
fermented milk products
desserts
dairy desserts
dairy drinks
fermented dairy desserts
fermented drinks
fermented milk drinks
fromages blancs petit suisses and skyr
yogurts
yogurt drinks
flavoured yogurt drinks
skyrs
fruit flavoured yogurt drinks
raspberry yogurt drinks
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 75.0 kcal |
| Fat | 2.2 g |
| of which saturated | 1.4 g |
| Carbohydrates | 4.3 g |
| of which sugars | 3.8 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 9.4 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Lait écrémé pasteurisé (DK), eau, crème (5%), jus de grenade (4%), framboises (3%), amidon de mais modifie concentré de carotte, concentré de jus de citron, arôme, édulcorants (sucralose, acésulfame K), lactase, cultures de skyr.
Additives
e950
e955
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
Celebrator
Ayinger Brewery
NOVA 3
Apple and Blackcurrant Double Strength
Robinsons
NOVA 4
Limeade
Trader Joe's
E NOVA 4
Decadent Chocolate Plant Protein Drink, Decadent Chocolate
Pirq
B NOVA 4
Coconut Water
Good & Gather
B NOVA 3
Citrus Twist Soda
favorite day
C NOVA 4
Oatmilk - Less Sweet Original
Laura Lynn
NOVA 4
Organic Coconut Water
Good & Gather
NOVA 3
Almondmilk Unsweetened Vanilla
Laura Lynn
B NOVA 4
Té verde
La pastora
original syrup
favorite day
NOVA 4
Maker's Mark Bourbon Whisky
Maker's Mark