Barcode: 3770011009398
Skyr Amande
by MoRice
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 1
Labels
vegetarian
fair trade
organic
eu organic
non eu agriculture
vegan
eu agriculture
eu non eu agriculture
european vegetarian union
european vegetarian union vegan
fr bio 01
nutriscore
nutriscore grade a
ab agriculture biologique
triman
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 72.0 kcal |
| Fat | 2.8 g |
| of which saturated | 1.7 g |
| Carbohydrates | 5.4 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 1.6 g |
| Proteins | 5.3 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Lait d'amande* 89% (eau, poudre d'amande blanche déshuilée* 10,4 %), lait de coco équitable*, riz rond blanc IGP de Camargue, ferments sélectionnés.
Allergens
nuts
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Chorizo tostada bake
Factor
NOVA 4
Aceite Vegetal Mixto
123
B NOVA 2
Frijol negro
precíssimo
A
Tomato Sauce with Spices
Soriana
C NOVA 4
100% pure coconut oil
Marico Limited
E NOVA 2
cereal de avena integral con pasas
valley foods
C NOVA 4
Piña en rebanadas en almíbar
Precíssimo
B NOVA 3
Aceite de Oliva Extra Virgen
Member's Choice
tortillas de harina de trigo integral
smart
D NOVA 1
valley foods cereal de trigo integral
valley foods
A NOVA 4
pretzel twists
Selection
D NOVA 4
cereal de avena integral
VALLEY FOODS
A