Barcode: 20692216
Skyr Mirtillo
by Milbona
Labels
source of proteins
high proteins
made in germany
no added sugar
0 materia grasa
Categories
Available in
france, italy, spain, switzerland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 57.0 kcal |
| Fat | 0.2 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 4.6 g |
| of which sugars | 4.1 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 8.9 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
latte scremato, acqua, mirtilli 7%, amido modificato, succo concentrato di limone, addensanti (pectine, gomma di xanthan), concentrato di carote, correttori di acidità (citrati di calcio, acido citrico), fermenti lattici, caglio microbico, aroma naturale, edulcoranti (aspartame, acesulfame K).
Allergens
milk
Additives
e14xx
e330
e415
e440
e950
e951
Related Products in Dairies
Grated topping with parmesan
E NOVA 4
CREME DE LEITE 17% UHT
CCGL
D NOVA 4
Naturally aged cheddar cheese
D NOVA 3
Naturally Healthy Cheese
Apollo's Gift
D NOVA 3
Orange & Ginger Icelandic Style Skyr
Siggi's
A NOVA 4
Classic Fondue
Puddin' River Chocolates & Wine Bar Llc
NOVA 3
World Cheddar
The Artisan Cheese Exchange
D NOVA 3
Cream Top Rich Yogurt
Snowville Creamery
C NOVA 3
Balconi, tiramisu
Balconi
E NOVA 4
Mozzarella Jack Cheese Stick
The Artisan Cheese Exchange
D NOVA 3
Traditional Pimento Cheese
Callie's
E NOVA 4
Strained non-fat yogurt
Siggi's
A NOVA 1