Barcode: 0060383196424
skyr Raspberry 4%
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
no artificial flavors
no colorings
Categories
Available in
canada
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 109.0 kcal |
| Fat | 3.4 g |
| of which saturated | 2.3 g |
| Carbohydrates | 10.3 g |
| of which sugars | 6.3 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 9.1 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Skim milk, Cream, Raspberry preparation [sugars (sugar, concentrated blueberry juice), raspberries, water, natural flavour, rice starch, concentrated purple carrot juice, concentrated carrot juice, pectin, citric acid], Lactase enzyme, Bacterial culture, Microbial enzyme.
Allergens
milk
Additives
e330
e440
Related Products in Dairies
Leche Sin Lactosa
Borden
B
Greek Frozen Yogurt
Ben & Jerry's
C NOVA 4
Silver Goat, Goat Cheese
Galilee Cheese Corp.
C NOVA 3
Ben & jerry's, greek, frozen yogurt, raspberry fudge chunk
Ben & Jerry's, Unilever
D NOVA 4
Half baked froyo
Ben & Jerry's
C NOVA 4
Greek Frozen Yogurt
Ben & Jerry's
D NOVA 4
Ben & jerry's, greek, frozen yogurt, strawberry shortcake
Ben & Jerry's, Unilever
C NOVA 4
Unexpected Cheddar Cheese Spread with Hatch Chile
Trader Joe's
D NOVA 4
Ben & jerry's, greek, frozen yogurt, blueberry vanilla graham
Ben & Jerry's, Unilever
D NOVA 4
Cherry garcia froyo cherry frozen yogurt with cherries & fudge flakes, cherry garcia froyo
Ben & Jerry's, Unilever
C NOVA 4
Milk
Gossner Foods
B NOVA 1
Ben & jerry's, froyo, low fat frozen yogurt, chocolate fudge brownie
Ben & Jerry's, Unilever
C NOVA 4