Skyr Strawberry
by Milbona
Labels
Categories
Available in
bulgaria, france, germany, slovenia
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 56.0 kcal |
| Fat | 0.2 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 4.5 g |
| of which sugars | 3.8 g |
| Fiber | 0.2 g |
| Proteins | 8.9 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Cream cheese preparation with 20% strawberry preparation with sweeteners, low-fat milk content. Ingredients: Skimmed milk, water, 7% strawberry, modified starch, lemon juice concentrate, natural flavor (contains milk), thickeners: pectins, xanthan gum; coloring carrot concentrate, sweeteners: aspartame, acesulfame K; Lactic acid cultures, microbial rennet. Phenylalanine source. Nutritional values an energy Contains *low fat. Unopened below +8 °C fat has a minimum shelf life of: see lid. of which saturated fatty acids 0.1 g DE carbohydrates of which sugar protein 0/100 g 247kJ/.
Allergens
Additives
Related Products in Dairies
Greek frozen yogurt bars
Simple Truth
Greek nonfat yogurt
Simple Truth
Kroger, lactose free 2% reduced fat milk
Kroger, The Kroger Co.
Crumbled goat cheese
Lactose free 2% reduced fat milk
Ralphs
King Soopers, Cottage Cheese
The Kroger Co.
Private selection, crumblend goat cheese, cranberries & cinnamon
Private Selection, The Kroger Co.
Greek frozen yogurt bars
Simple Truth
2% milkfat lowfat greek yogurt
Nonfat greek yogurt
Simple Truth Organic, The Kroger Co.
Private selection, crumbled goat cheese, bruschetta blend
Private Selection, The Kroger Co.