Barcode: 5025840004112
Skyr superberry
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Labels
low or no fat
vegetarian
no fat
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 88.0 kcal |
| Fat | 0.4 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 9.8 g |
| of which sugars | 8.8 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 10.2 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Skyr Yogurt with live cultures* (milk) (86%), Blackberry Puree (10%), Strawberry Puree (9%), Cranberry Puree (9%), Cornflour, Lemon Juice Concentrate (1%), Rowanberry Juice Concentrate (1%), Acai Juice (1%), Goji Berry Juice (1%), Elderberry Juice Concentrate (1%), Blueberry Juice Concentrate (1%), Sugar, Water, Natural Flavourings. *Includes millions of: Bifidobacterium and Lactobacillus.
Allergens
milk
Related Products in Dairies
Queijo fresco de cabra
Continente,SONAE
D NOVA 3
Mozzarella de Vaca
Continente
C NOVA 3
Queijo de Évora DOP
Continente,Continente Seleção,Seleção,SONAE
D NOVA 3
Queijo Chèvre
Continente
D NOVA 3
Queijo fatiado Gouda
Continente,SONAE
D NOVA 3
Queijo São Jorge DOP 4 Meses de Cura
Continente,Continente Seleção,Seleção,SONAE
D NOVA 3
Queijo Ralado Clássico
Continente
E NOVA 3
Queijo Fresco
Continente
C NOVA 3
Queijo da Ilha Ralado
Continente,SONAE
D NOVA 3
Queijo Camembert
Continente,SONAE
D NOVA 3
Queijo Flamengo Ralado
Continente,SONAE
D NOVA 3
Queijo Raclette
Continente
D NOVA 3