Barcode: 4011800399719
Skyr vanille
by Corny
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no preservatives
no added sugar
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 387.0 kcal |
| Fat | 15.7 g |
| of which saturated | 12.1 g |
| Carbohydrates | 58.9 g |
| of which sugars | 2.8 g |
| Fiber | 4.8 g |
| Proteins | 10.8 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Süßungsmittel Maltitsirup, Vollkorngetreideflocken (Hafer - 28 %, Gersten - 6 %), Vollkornweizen-Crispies 14% (Weizenvollkornmehl 13%, Weizengluten, Gerstenmalzextrakt), pflanzliche Öle (Kokos, Palme), Frischkäsepulver Magerstufe 6 %, Süßungsmittel Maltit, Vollmilchpulver 3%, natürliches Bourbonvanille-Aroma (enthält Milchbestandteile), Emulgator Lecithine, Salz, natürliches Aroma. Kann Erdnüsse, Schalenfrüchte und Senf enthalten.
Allergens
gluten
milk
Additives
e322
e965
e965ii
Related Products in Dairies
Mixed berry fruit on the bottom lowfat yogurt, mixed berry
C NOVA 4
Fat free cottage cheese
Stater Bros. Markets Inc.
B NOVA 4
Harvest peach fruit on the bottom lowfat yogurt, harvest peach
C NOVA 4
Fat Free Pasteurized Sour Cream
B NOVA 4
Strawberry lite nonfat yogurt, strawberry
B NOVA 4
Original sour cream
D NOVA 3
Blueberry fruit on the bottom lowfat yogurt, blueberry
C NOVA 4
Black cherry fruit on the bottom lowfat yogurt, black cherry
C NOVA 4
Original sour cream, original
D NOVA 3
Original sour cream, original
D NOVA 3
Lite strawberry banana nonfat yogurt, strawberry banana
B NOVA 4
Lite sour cream, lite
D NOVA 4