Barcode: 3770011009510
Skyr vegetal
by VIF
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
organic
vegetarian
eu organic
non eu agriculture
vegan
eu agriculture
eu non eu agriculture
european vegetarian union
european vegetarian union vegan
fr bio 01
ab agriculture biologique
triman
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 90.0 kcal |
| Fat | 2.5 g |
| of which saturated | 1.5 g |
| Carbohydrates | 11.4 g |
| of which sugars | 6.0 g |
| Fiber | 1.4 g |
| Proteins | 4.7 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
LES INGRÉDIENTS SPÉCIALITÉ VÉGÉTALE LACTOFERMENTÉE À BASE D'AMANDE & D 71,7% Lait d'amande* (eau, poudre d'amande blanche déshuilée *11,3% UE). 12% Préparation de vanille* (sucre*, eau, amidon de maïs*, extrait de vanille* 1,2%, épaississant: farine de graine de caroube*, poudre de vanille* 0,2%). 4,8% 11,5% Lait de coco équitable*. Riz rond blanc IGP de Camargue* ferments sélectionnés. * Ingrédients issus de l'agriculture biologique
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Aloe smoothie guanabana
C NOVA 4
Organic crushed meyer lemon olive oil
Olive
C NOVA 2
Sindhi Biryani Masala (Spice Mix)
Mehran
NOVA 4
Black raspberry seedless jam
D NOVA 4
Paradise Jellies, Spicy Fruit Jelly, Florida Orange
Pops' Pepper Patch Inc.
D NOVA 4
Assorted gelatin bits in creamy topping parfait
C NOVA 4
Soy Bean Noodle
Phoenix Bean Llc
A NOVA 1
California blood orange olive oil, blood orange
B NOVA 2
tajin
Tajin
California extra virgin olive oil
C NOVA 2
Assorted creme parfait
C NOVA 4
Арахисовая паста кремовая
American Fresh
C NOVA 4