Barcode: 20066734
Skyrtadella
by Dulano
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
no gmos
ohne gentechnik
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 112.0 kcal |
| Fat | 5.0 g |
| of which saturated | 2.0 g |
| Carbohydrates | 2.0 g |
| of which sugars | 1.5 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 14.5 g |
| Salt | 2.7 g |
Ingredients
61% Geflügelfleisch* (Hähnchen, Truthahn), 30 % Frischkäse Magerstufe (pasteurisierte _Magermilch_, Käsereikulturen, mikrobielles Lab), Kartoffelstärke, Speisesalz, Gewürze (enthält _Senf_), Dextrose, Verdickungsmittel: Guarkernmehl; Stabilisator: Diphosphate, Natriumcarbonate; Säureregulator: Natriumacetate, Natriumcitrate; Antioxidationsmittel: Isoascorbinsäure, Nartiumisoascorbat; Konservierungsstoff: Natriumnitrit. *QS-Ware.
Additives
e250
e262
e315
e331
e412
e450
Related Products in Meats And Their Products
Oven roasted turkey breast
A NOVA 3
Uncured Rustic Bacon
Pure Country
E NOVA 3
Nutmeat tacos
Ape Man Foods
D NOVA 3
Chicken Breast
Ambassador Meat Distributors Inc.
A NOVA 4
Chicken Breast Filet
Leangredients
A NOVA 1
Bacon-rustic hickory smoked uncured bacon
Pure Country
E NOVA 3
Beef burgers made with all natural ground beef, bacon, cheddar cheese, and ground mushrooms
D NOVA 4
Raw bacon wrapped stuffed chicken southwestern
D NOVA 4
Uncured Pepperoni Crust Made With Cauliflower
Uncured Pepperoni Pizza with cauliflower crust
D NOVA 4
Wild Pacific Salmon Burgers
Simply Seafood
A NOVA 4
Burgers
B NOVA 4
Stuffed chicken with roasted tomato & mozzarella cheese
D NOVA 3