Barcode: 4104420244580
Soja Alge Drink
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 1
Labels
organic
vegetarian
eu organic
vegan
bio 7 initiative
eg öko verordnung
de oko 001
eu agriculture
fsc
no added sugar
the vegan society
bio label german
Categories
Available in
czech republic, germany, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 36.0 kcal |
| Fat | 1.9 g |
| of which saturated | 0.5 g |
| Carbohydrates | 1.7 g |
| of which sugars | 0.7 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 3.1 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Wasser, SOJABOHNEN* 8%, Alge (Lithothamnium Calcareum)** 0,4%, Meersalz *aus biologischer Landwirtschaft **aus ökologischer Wildsammlung.
Allergens
soybeans
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
Chocolate Flavored All-In-One Shake Drink Mix, Chocolate
D NOVA 4
Wiggles Gels - Orange
Dole
E NOVA 4
Pressed pinapple, apple, peach & passion fruit juice
M & S
C NOVA 1
Dole Energy Delight drink
Dole
C NOVA 4
Oat drink
C NOVA 4
Original
Pringles
NOVA 4
Soya Drink Milk Free by Sainsbury's
By sainsbury's
B NOVA 4
Blood Pressure
Prince of Peace
Pineapple Mango Juice
Dole
E NOVA 1
Pineapple Banana Coconut Smoothie
By sainsbury's
D NOVA 1
Milk free almond drink by sainsbury's
By sainsbury's
B NOVA 4
Chocolate Flavored Protein & Greens Drink Mix, Chocolate
E NOVA 4