Barcode: 5411188119364
Soja Amandes
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
organic
vegetarian
eu organic
vegan
100 vegetable
no added sugar
no lactose
the vegan society
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 52.0 kcal |
| Fat | 3.3 g |
| of which saturated | 0.5 g |
| Carbohydrates | 0.4 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 1.1 g |
| Proteins | 4.0 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Eau, fèves de _soja_ décortiquées* (9,8 %), _amande_* (2,3 %), stabilisant (pectines), arôme naturel, correcteurs d'acidité (acide malique, acide citrique), sel marin, ferments de yaourt (S. thermophilus, L. bulgaricus).
Allergens
nuts
soybeans
Additives
e296
e330
e440
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Oatmilk Hot Chocolate with Functional Mushroom Extracts
Laird Superfood
E NOVA 4
Coconut milk
E NOVA 1
Beetroot wedges
A NOVA 4
No sugar added organic coconut water
B NOVA 1
Mango juice drink
NOVA 4
Unsweetened pure coconut milk
E NOVA 1
Aceite de Oliva
Palermo
B
Thai Style Green Curry
Naked Noodle
NOVA 4
Naked Chinese style firecracker
Naked
NOVA 4
Organic brown rice noodles
B NOVA 1
Sweet Potato Hash Brown
Strong Roots
B NOVA 4
Zucchini Penne Pasta
Veggiecraft Farms
A NOVA 1