Barcode: 3596710307555
Soja Bio
by Auchan Bio
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 1
Labels
organic
vegetarian
eu organic
vegan
soja francais
calcium source
european vegetarian union
european vegetarian union vegan
fr bio 01
fsc
fsc mix
made in france
no added sugar
nutriscore
nutriscore grade a
ab agriculture biologique
origine france
entreprise de france
Categories
beverages and beverages preparations
plant based foods and beverages
beverages
plant based foods
legumes and their products
dairy substitutes
milk substitutes
plant based beverages
fruit based beverages
juices and nectars
plant based milk alternatives
fruit juices
legume based drinks
soy based drinks
unsweetened plain soy based drinks
Available in
france, spain, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 38.0 kcal |
| Fat | 1.9 g |
| of which saturated | 0.4 g |
| Carbohydrates | 1.3 g |
| of which sugars | 0.6 g |
| Fiber | 0.6 g |
| Proteins | 3.5 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Jus de SOJA (origine France) biologique.
Allergens
soybeans
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
Premium beer
Warsteiner
Trink Schokolade
NOVA 3
Brewers Gold
Warsteiner
NOVA 3
Joghurt Erdbeer Drink
frija
D NOVA 4
Joghurt Drink Pfirsich-Maracuja
frija
D NOVA 4
Joghurt Drink Multifrucht-Geschmack
frija
D NOVA 4
Jablečný džus
Penny
E NOVA 1
Kaffee auf mandelbasis
Getränk
D NOVA 4
XXL Latte Macchiato
Cafèt
E NOVA 4
Orange & Blutorange
Edeka
C NOVA 1
Brewers Gold Landbier
Warsteiner
NOVA 3
Orangen-Direktsaft mit Fruchtfleisch
Molkerei Gropper
C NOVA 1