Barcode: 3273220551219
Soja bio citron
by VRAI
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
organic
eu organic
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 78.0 kcal |
| Fat | 2.1 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 11.0 g |
| of which sugars | 10.4 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 3.8 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Jus de soja* 78% (eau, graines de soja* 9,2%), sucre de canne non raffiné", pulpe de citron* 6%, arôme naturel de citron*, jus concentré de citron*, correcteur d'acidité : citrate de calcium, épaississants : pectine - farine de graines de caroube, ferments sélectionnés dont Bifidus et Lactobacillus acidophilus. * Issus de l'agriculture biologique. AB SOJA BIO AGRICULTURE BIOLOGIQUE FILIÈRE FRANÇAISE
Allergens
soybeans
Additives
e333
e440
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Green Chile Peppers Hot
Select New Mexico, 505 Southwestern
A NOVA 1
100% organic black beans
Bioitalia
A NOVA 3
100% organic pinto beans
A NOVA 3
Artisan Mini-Red Potatoes
Wada Farms
A NOVA 1
100% organic adzuki beans
A NOVA 3
Green Chile Peppers Mild
Select New Mexico, 505 Southwestern
A NOVA 1
Apfel-Rhabarber
Bänz
NOVA 1
De cecco, enriched macaroni product, gnocchi no. 46
De Cecco, F.Ill De Cecco Di Filippo Fara S. Martino S.P.A
A NOVA 1
Artisan Mini Gold Potatoes
Wada Farms
A NOVA 1
100% Organic Black-Eyed Peas
Bioitalia
A NOVA 3
Sourdough Artisan Bread
Portofino
B NOVA 4
Sourdough Levain
Portofino
B NOVA 4