Barcode: 8436019099674
Soja Calcio
by Frias
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
no gluten
no gmos
vegan
fsc
fsc mix
green dot
high in calcium
no lactose
alto en vitamina a
alto en vitamina d
Categories
beverages and beverages preparations
plant based foods and beverages
beverages
plant based foods
legumes and their products
dairy substitutes
milk substitutes
plant based beverages
plant based milk alternatives
legume based drinks
unsweetened beverages
soy based drinks
sweetened plain soy based drinks
Available in
france, spain
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 43.0 kcal |
| Fat | 1.7 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 3.7 g |
| of which sugars | 3.0 g |
| Fiber | 0.3 g |
| Proteins | 3.1 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Agua, habas de _soja_ (13%), fructosa, sales cálcicas de ácido ortofosfórico, emulgente (goma gellan), sal, aroma y vitaminas A (acetato de retinol) y D (ergocalciferol),
Allergens
soybeans
Additives
e418
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
Cerveza cinco estrellas
Mahou
NOVA 3
Nestea Limon
Nestea
C NOVA 4
Cerveza 0.0 Tostada
Mahou
NOVA 4
Cerveza rubia sin alcohol
Mahou
C NOVA 1
Mango Fresh
Firgas
B NOVA 4
Mineral water
Neval
A NOVA 1
Sidra sin alcohol
El Gaitero
NOVA 4
Nestea Maracuya
Nestea
D NOVA 4
Mahou Cerveza Cinco Estrellas Sin Gluten
Mahou
Cerveza 0,0 tostada
Mahou
NOVA 4
Cerveza Sin Alcohol
Mahou
C NOVA 4
0,0% Tostada
Mahou
NOVA 4