Barcode: 20766429
Soja Chocolate suave
by Milbona
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
calcium source
fsc
fsc mix
vitamin b12 source
vitamin d source
associacao portuguesa de celiacos
Categories
Available in
portugal
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 67.0 kcal |
| Fat | 1.8 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 9.4 g |
| of which sugars | 8.8 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 3.0 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Água, 11% grãos de _soja_, açúcar, 1% cacau magro, 0,3% cacau, carbonato de cálcio, estabilizadores: goma de guar, goma xantana; sal, regulador de acidez: fosfato monopotássico; vitaminas [vitamina B2 (riboflavina), vitamina B12 (cianocobalamina), vitamina D (ergocalciferol)], aromas.
Allergens
soybeans
Additives
e101
e340
e340i
e412
e415
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Pur Jus de Myrtille
La Vie Claire
D NOVA 1
Galettes fines de mais riz
La Vie Claire
B NOVA 3
Cocktail de 7 fruits
La Vie Claire
D NOVA 1
Pur jus 4 agrumes
La Vie Claire
C NOVA 1
Jus de choucroute lacto-fermenté
La Vie Claire
C NOVA 3
Fruit du verger Pomme poir pêche abricot
La Vie Claire
C NOVA 1
Jus de Betterave Rouge Lacto-fermenté
La vie Claire
D NOVA 1
100% pur jus ananas
La Vie claire
D NOVA 1
Pain hamburger
La Vie Claire
D NOVA 4
100% pur jus préssé de pomme
La Vie Claire
C NOVA 1
Cornichons aigre doux
La Vie Claire
C NOVA 3
Pur jus de cranberry
La Vie Claire
B NOVA 1