Barcode: 4058172658167
Soja Creme Cuisine
by DmBio
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
organic
vegetarian
eu organic
vegan
eg öko verordnung
de oko 003
european vegetarian union
european vegetarian union vegan
made in germany
no added sugar
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 97.0 kcal |
| Fat | 9.2 g |
| of which saturated | 1.1 g |
| Carbohydrates | 0.7 g |
| of which sugars | 0.5 g |
| Fiber | 0.6 g |
| Proteins | 2.2 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Wasser, 8% SOJABOHNEN, Sonnenblumenöl, Verdickungsmittel: Guarkernmehl, Johannisbrotkernmehl; Meersalz
Allergens
soybeans
Additives
e412
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Weetabix Original 430
Weetabix
A NOVA 3
Tenderstem Broccoli
Marks & Spencer, Marks And Spencer
Lime cucumber
Gatorade
C NOVA 4
Vermicelle Riz Brun 200G
B
Instant noodle soup
Thai President Foods Co. Ltd.
E NOVA 4
Pad thai instant noodles pcks thailand
Mama
NOVA 4
Oriental style instant noodles
E NOVA 4
Protein Bar
Gatorade
E NOVA 4
Van camp's, baked beans, bacon, bacon
B NOVA 4
Pork oriental style instant noodles
E NOVA 4
Canola Oil
Trader Joe's
B NOVA 2
Shrimp Creamy Tom Yum Flavor
Mama
E NOVA 4