Barcode: 20058586
Soja cuisin
by Envia
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
organic
eu organic
non eu agriculture
eu agriculture
eu non eu agriculture
fr bio 01
fsc
fsc mix
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 181.0 kcal |
| Fat | 17.0 g |
| of which saturated | 2.3 g |
| Carbohydrates | 2.8 g |
| of which sugars | 2.1 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 3.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
82% jus de soja (eau, 7,7% graines de soja décortiquées sans 0GM), huile de tournesol', sucre de canne1, émulsifiant lécithines (soja); épaississants: gomme xanthane, carraghénanes. Ingrédients issus de l'agriculture biologique. Mon
Allergens
soybeans
Additives
e322
e322i
e407
e415
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Easy Garlic
Asda
D NOVA 4
Moroccan style falafels
Asda
A NOVA 4
Light in colour olive oil
Asda
B NOVA 2
Butternut squash, mangetout & chilli stir-fry
Asda
A NOVA 1
Plant based 6 meat-free sausages
Asda
A NOVA 4
Fresh Egg Lasagne Sheets
Asda
NOVA 1
Salt and vinegar peanuts
Asda
C NOVA 4
Black olives
Asda
C NOVA 3
Olive oil
Asda
NOVA 2
Trio of olives
Asda
D NOVA 4
Tortilla
Asda
B NOVA 1
Extra virgin olive oil
Asda
B NOVA 2