Barcode: 01727528
soja cuisine fluide
by Bio Village
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
organic
eu organic
fsc
fsc mix
made in france
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 185.0 kcal |
| Fat | 18.0 g |
| of which saturated | 1.8 g |
| Carbohydrates | 2.1 g |
| of which sugars | 1.8 g |
| Fiber | 1.0 g |
| Proteins | 3.1 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Jus de soja* 83 % (eau, graines de soja* 6,7%); huile de colza* ; huile de tournesol*; SUcre de canne*; émulsifiant: lécithines (soja); épaississants : gomme xanthane, gomme guar; arôme naturel ; sel marin. Ingrédients issus deľagricuture biologique.
Additives
e322
e322i
e412
e415
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
100% juice, orange with pineapple
C NOVA 1
Potato classics, scalloped potato slices in a creamy sauce
Food Club
E NOVA 4
Potato classics, au gratin potato slices with real cheese in a creamy sauce, au gratin
Food Club
E NOVA 4
Vegetable oil
C NOVA 2
Almondmilk Vanilla Unsweetened
Full Circle, Topco Associates Inc., Full Circle Market
NOVA 4
Vanilla Unsweetened Almondmilk
Full Circle, Topco Associates Inc.
B NOVA 4
Firesides, bourbon & brown sugar baked beans, bourbon & brown sugar
B NOVA 4
Three bean salad green beans, wax beans & kidney beans
B NOVA 3
Chocolate chip cookie dough, chocolate chip
E NOVA 4
Orange mango peach flavored blend of 6 juices from concentrate
E NOVA 4
Concord grape jam, concord grape
D NOVA 4
100% juice
E NOVA 4