Barcode: 20749880
Soja Drink
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 3
Labels
organic
vegetarian
eu organic
non eu agriculture
source of proteins
vegan
eg öko verordnung
100 vegetable
eu agriculture
eu non eu agriculture
european vegetarian union
european vegetarian union vegan
fr bio 01
fsc
fsc mix
high proteins
nutriscore
nutriscore grade a
Categories
Available in
finland, germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 44.0 kcal |
| Fat | 1.9 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 2.9 g |
| of which sugars | 2.9 g |
| Fiber | 0.8 g |
| Proteins | 3.3 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
water, 9,4% peeled soy - beans, raw cane sugar, 0,4% seaweed lithothamnium calcareum, sea salt
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
Kokosdrink Natur Bio dm
DmBio
B NOVA 4
100% Bio Saft Milder Apfel
Babylove
Soja Drink natur
DM
B NOVA 1
Dinkel drink matur
DmBio
D NOVA 3
Tee Kräuter Ruhe & Gelassenheit (Zitronenmelisse, Rooibos, Passionsblumenkraut)
Mivolis, dm
NOVA 4
Winter Frucht Punsch
DmBio
D NOVA 1
Kokosmilch
DmBio, dm
E NOVA 1
Kokosmilch
DmBio, dm
E NOVA 1
Dinkel Drink Natur
DmBio
D NOVA 3
Barista Haferdrink mit Soja
DmBio
D NOVA 3
Quetschie Banane & Ananas in Apfel mit Kokosmilch
Babylove, dm
NOVA 1
Mandeldrink natur
DmBio
B NOVA 3