Barcode: 3111900350908
Soja et chocolat Protéiné
by Favrichon
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
fair trade
organic
eu organic
ab agriculture biologique
Categories
Available in
belgium, france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 408.0 kcal |
| Fat | 9.9 g |
| of which saturated | 3.4 g |
| Carbohydrates | 32.0 g |
| of which sugars | 7.2 g |
| Fiber | 9.6 g |
| Proteins | 43.0 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Céréales 66,4% (gluten de blé, farine de blé T65, son de blé, riz complet, farine de sarrasin), flocons de soja 15%, pépites de chocolat 10% (pâte de cacao, sucre de canne*, beurre de cacao), cacao en poudre, amandes effilées 3%, sucre de canne non raffiné, extrait de vanille, sel de mer. Peut contenir des traces de lait, graines de sésame et autres fruits à coque.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Shoprite, jumbo shells no. 95, enriched macaroni product
Shoprite
A NOVA 1
Shoprite, raisins, california golden seedless
Shoprite
D
Shoprite, veggie - green, cut green beans
Shoprite
A NOVA 3
Instant Oatmeal, Apples & Cinnamon
Shoprite
D NOVA 4
Shoprite bite sized shredded wheat cereal
Shoprite
A NOVA 1
Instant Oatmeal
Shoprite
A NOVA 4
Shoprite, golden corn, sweet whole kernel, no salt added
Shoprite
A NOVA 1
Shoprite, french style green beans, no salt added
Shoprite
A NOVA 1
Shoprite, no salt added, stem's & pieces mushrooms
Shoprite
A NOVA 1
Instant Oatmeal, Made With Whole Grain Oats
Shoprite
D NOVA 4
Shoprite, instant oatmeal, peaches & cream
Shoprite
D NOVA 4
Shoprite, sweet peas, mixed sizes, no salt addd
Shoprite
A NOVA 1