Barcode: 3273227481595
Soja fermentada
by Sojasun
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
no gmos
100 vegetable
calcium source
green dot
no lactose
nutriscore
nutriscore grade a
bajo en grasas saturadas
rico en proteinas vegetales
Categories
Available in
spain
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 63.0 kcal |
| Fat | 2.3 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 6.4 g |
| of which sugars | 5.9 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 4.1 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Bebida de _soja_ 87%, (agua, habas de _soja_ 9%), azúcar, almidón de arroz, estabilizantes: pectina, aroma natural, zumo de limón concentrado, fosfato de calcio, edulcorante: glucósidos de esteviol, fermentos seleccionados.
Allergens
soybeans
Additives
e440
e960
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Old Orchard
E NOVA 4
Healthy balance mango tangerine diet flavored
Old Orchard
C NOVA 4
Sliced French Bread
Bordenave's
C NOVA 3
Juice drink from concentrate
E NOVA 4
French bread
C NOVA 3
Cherry limeade
Old Orchard, Old Orchard Brands Llc.
E NOVA 4
Juice drink
Old Orchard, Old Orchard Brands Llc.
E NOVA 4
White Grape Strawberry
C NOVA 4
Peach passion fruit flavored reduced sugar juice cocktail blend from concentrate, peach passion fruit
C NOVA 4
Cocktail from concentrate
E NOVA 4
Pumpkin gnocchi
Trader Joe’s
D NOVA 3
Healthy balance white grape peach flavored reduced
Old Orchard
C NOVA 4