Barcode: 21943935
Soja Mango
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
vegan
european vegetarian union
european vegetarian union vegan
nutriscore
nutriscore grade a
Categories
Available in
germany
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 74.0 kcal |
| Fat | 2.4 g |
| of which saturated | 0.4 g |
| Carbohydrates | 9.2 g |
| of which sugars | 8.1 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 3.6 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Wasser, geschälte Sojabohnen 11,6%, Zucker, Mango, Mangopüree 2,9%, modifizierte Stärke, Stärke, Säureregulator (Citronensäure, Natriumcitrate), Calciumcitrate, natürliche Aromen, färbendes Lebensmittel (Zitronenkonzentrat, Saflorkonzentrat), Meersalz, Verdickungsmittel (Johannisbrotkernmehl), Vitamin B12, Joghurtkulturen.
Additives
e14xx
e330
e331
e333
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Шарлан
Balcho
C NOVA 2
Пълнозърнест сусамов тахан
Balcho
A
Сусамов тахан
Balcho
E NOVA 4
Слънчогледов Тахан
Балчо
C
Ленено брашно
Balcho
A NOVA 1
Walnut Tahini
balcho
C
Пасирани домати
The Chefs
A NOVA 1
Peanut butter low fat
balcho
Тиквено масло
Balcho
C
Консервирани печурки
The Chefs
C NOVA 3
Шарлан
Balcho
C NOVA 2
Пълнозърнесто брашно лимец еднозърнест
Балчо
NOVA 1