Barcode: 7610200424686
Soja Mango Joghurt
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
organic
vegetarian
eu organic
vegan
ch bio 006
no lactose
Categories
Available in
germany, switzerland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 76.0 kcal |
| Fat | 2.0 g |
| of which saturated | 0.3 g |
| Carbohydrates | 11.0 g |
| of which sugars | 9.3 g |
| Fiber | 0.7 g |
| Proteins | 3.1 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Wasser, Rohrohrzucker*, Mango 7.5%*, geschälte Sojabohnen 7%*, Mangopüree 2.5%*, Tapiolstärke*, natürliches Aroma, Zitronensaftkonzentrat*. *Aus ausländischer Bio-Produktion.
Allergens
soybeans
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Lentilles de montagne
B
Graines de pavot en poudre
Aldi, Simplement Bon & Bio
B NOVA 1
Avocat Hass origine Pérou
Simplement Bon Et Bio
NOVA 3
Jus d'orange
Simplement Bon et Bio
C NOVA 1
Huile d'olive extra vierge
OLIVAE
B NOVA 2
Tartines craquantes
simplement bon et bio
D NOVA 3
Cappuccino saveur Viennois
Aldi, Summa
E NOVA 4
Confiture extra Figues de Provence
D NOVA 4
Bretzels Surgelés
Backer Bachmeier
D NOVA 4
Préparation de fruits fraise
Tamara
D NOVA 4
Chips Salées
Aldi Einkauf Gmbh Compagnieohg, Pirato, Roger Roger
C NOVA 3
Confiture extra fraises du Sud-Ouest
Aldi, Pays Gourmand
D NOVA 4