Barcode: 3396410003838
Soja Sélection Doux Calcium
by Bonneterre
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 4
Labels
organic
eu organic
calcium source
fr bio 01
ab agriculture biologique
Categories
beverages and beverages preparations
plant based foods and beverages
beverages
plant based foods
legumes and their products
dairy substitutes
milk substitutes
plant based beverages
plant based milk alternatives
legume based drinks
unsweetened beverages
soy based drinks
plain soy drink fortified with calcium
unsweetened plain soy based drinks
Available in
france, guadeloupe
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 52.0 kcal |
| Fat | 2.5 g |
| of which saturated | 0.5 g |
| Carbohydrates | 3.1 g |
| of which sugars | 3.0 g |
| Fiber | 0.8 g |
| Proteins | 3.8 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Tonyu* (eau, fèves de _soja_ sans OGM décortiquées 8%), sirop d'agave, algue marine Lithotamnium calcareum 0,4%, sel marin.
Allergens
soybeans
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
Strawberry Vegan Protein
Sprouts
E NOVA 4
Peanut Butter Chocolate Flavored Isotope 100% Whey Isolate Protein Powder Drink Mix, Peanut Butter Chocolate
Redcon1
E NOVA 4
Honest Kids Organic Juice Box Variety Pack
Honest
B NOVA 4
Lemon Lime Kombucha
Sprouts Farmers Market
C NOVA 3
Organic Protein Shake, Creamy Chocolate Fudge
Orgain
B NOVA 4
#1 ionized alkaline water
Essentia
B NOVA 1
Mix piña colada
Elevenfit
C NOVA 4
Honest Zero, Passion Fruit Green Tea, Sweetened With Organic Stevia
Honest zero
B NOVA 4
Jasmine & Honey Organic Cold Brew Green Tea, Jasmine & Honey
Honest
C NOVA 4
Enhanced Water Beverage
essentia hydroboost
C NOVA 4
hydro plus
Star nutrition
NOVA 4
Limonade Artisale arôme citron
E NOVA 4