Barcode: 8032454002004
Spaghetti Saraceno
Nutri-Score
A
Processing
NOVA 1
Labels
no gluten
organic
vegetarian
eu organic
vegan
it bio 008
the vegan society
ab agriculture biologique
Available in
italy, spain
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 347.0 kcal |
| Fat | 2.9 g |
| of which saturated | 0.7 g |
| Carbohydrates | 67.0 g |
| of which sugars | 0.9 g |
| Fiber | 4.5 g |
| Proteins | 11.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Farina di grano saraceno*.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Cheese Lovers Fig Chutney
Wild & Fruitful
D NOVA 3
howdah Tandoor chilli
E NOVA 3
Gluten Free Multi Seeded Farmhouse
Genius
B NOVA 4
Gut lovin’ Greatness
Genius
D NOVA 4
Low Carb Bread Rolls
SRSLY
A NOVA 4
White rolls
Genius
B NOVA 4
Raspberry & Coconut High Fibre Fruit & Nut Bar
The Gut Stuff
D NOVA 4
Jasmine Grapefuit Cold Brewed Green Tea
Kaytea
C NOVA 3
Soft white farmhouse gluten free
Genius Food
C NOVA 4
Haverstock White
Nettle
E NOVA 3
Tiger bloomer
Genius
B NOVA 4
Houmous Dip with Cumin
Sofra
B NOVA 3