Barcode: 3760136681890
Spaghetti Tomate
Nutri-Score
B
Processing
NOVA 3
Labels
organic
vegetarian
eu organic
non eu agriculture
vegan
eu agriculture
eu non eu agriculture
fr bio 01
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 103.0 kcal |
| Fat | 3.9 g |
| of which saturated | 0.6 g |
| Carbohydrates | 14.5 g |
| of which sugars | 1.6 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 2.5 g |
| Salt | 0.7 g |
Ingredients
Sauce à la tomate et aux légumes 59% : brocolis* 13%, tomate* 11%, purée de tomate* 11%, petit pois* 10%, eau, huile d’olive*, oignon*, ail*, fécule de pomme de terre*, échalote*, sel, gingembre* 0,1%, basilic* 0,1%, mélange d’épices chili 0,03% (paprika doux*, cumin*, coriandre*, ail*, piment de Cayenne*, sel, betterave rouge*, origan*) ; Spaghetti cuisiné 41% : eau, spaghetti* 18% (semoule de blé* dur complet), huile d’olive*, sel, curcuma*.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Cumin Seed Ground
Planet Organic
NOVA 1
Aceite de oliva Filippo Berio extra virgen
Filippo Berio
NOVA 2 Eco-Score C
Organic French Baguette
Trader Joe's
Vánoční džem
M&S Collection,M&S Food
D NOVA 4 Eco-Score C
Erdnuss Creme
Bonne Maman
C NOVA 4 Eco-Score E
Curry
Planet Organic
NOVA 1
Sałatka jak sałatka mięsna z ogórkiem
Aldi,My Vay,Popp Feinkost
D NOVA 4
Donas
donas
E NOVA 4 Eco-Score B
Garlic and Himalayan Pink Salt Almonds
Bettergoods
D NOVA 4
okurky 5-7 cm
Znojmia
C NOVA 3
Rosii Cirio Diced Tomatoes
Cirio, Cirio La polpa rustica
A NOVA 3
Coriander Seed Ground
Planet Organic
NOVA 1