Barcode: 9310006537594
Spaghetti tomato & cheese
by SPC
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
health star rating
health star rating 3
Categories
Available in
australia
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 73.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.2 g |
| Carbohydrates | 14.6 g |
| of which sugars | 4.4 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Proteins | 1.8 g |
| Salt | 1.0 g |
Ingredients
Pasta (Wheat Flour) (50%), Tomato & Cheese Sauce [Tomato Puree (29%), Water, Sugar, Thickeners (1412, Maize Starch), Salt, Cheese (0.5%), Canola Oil, Natural Flavours, Vegetable Powder, Colour (150d), Food Acid (Citric), Antioxidant (Ascorbic Acid)]. Contains Gluten and Milk. May contain traces of egg.
Allergens
gluten
milk
Additives
e1412
e150d
e300
Related Products in Canned Foods
Langue de boeuf sauce piquante
Les Légendaires
D NOVA 4
Canard laqué aux champignons noirs
Aldi, Asia Green Garden
B NOVA 4
Cannelloni
Les Légendaires,Aldi
C NOVA 4
Corned Beef
canyon
D NOVA 3
Salade Italienne au thon
Aldi, Les Doris
C NOVA 4
Oeufs de truite
Excellence, Excellence Aldi
D
Blanquette de Canard
Les Légendaires, Sélection Les Légendaires
B NOVA 4
3 Terrines de Pâté - Recettes Traditionnelles
Les Terrines du Bocage
E NOVA 4
Sauce Italienne à la viande
Delicato
C NOVA 4
ravioli pur boeuf
Fiorini
B NOVA 4
Bloc de foie gras de canard
Adrien Delbos
E NOVA 3
Préparation pour sandwich au thon
Les Doris
C NOVA 4