Barcode: 0037600115445
Spam 25% Less Sodium
by SPAM
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
25 less sodium
Available in
france, united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 321.0 kcal |
| Fat | 28.6 g |
| of which saturated | 10.7 g |
| Carbohydrates | 1.8 g |
| of which sugars | 1.8 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 12.5 g |
| Salt | 2.5 g |
Ingredients
Pork with Ham, Mechanically Separated Chicken, Water, Salt, Modified Potato Starch, Sugar, Sodium Phosphates, Potassium Chloride, Sodium Nitrite
Additives
e250
Related Products in Canned Foods
Creamed Corn
Blount Fine Foods
C NOVA 4
Beef Broth
Great Value
C NOVA 4
Great value, chunk white chicken with sun dried tomato and herb sauce
Great Value
B NOVA 4
Chunk White Chicken In Lemon Pepper Sauce
Great Value
B NOVA 4
Premium chunk chicken breast in water
Daily Chef, Wal-Mart Stores Inc.
A NOVA 3
Organic minestrone soup
B NOVA 3
Chunky chicken corn chowder soup
C NOVA 4
Great value, condensed soup, tomato
Great Value
C NOVA 4
Cream of Chicken Soup
Great Value
C NOVA 4
Luncheon Meat
Great Value (Walmart)
E NOVA 4
Organic tomato soup
D NOVA 3
Great value, chunk white chicken in water, applewood smoke
Great Value
B NOVA 4