Barcode: 0037600001069
Spam Less sodium
by Hormel
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 321.4 kcal |
| Fat | 28.6 g |
| of which saturated | 10.7 g |
| Carbohydrates | 1.8 g |
| of which sugars | 1.8 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 12.5 g |
| Salt | 2.5 g |
Ingredients
pork with ham, mechanically separated chicken, water, salt, modified potato starch, sugar, sodium phosphates, potassium chloride, sodium nitrite,
Additives
e250
Recipes with Similar Ingredients
Stuffed Luncheon Loaf
8 ingredients
Egg Bake
8 ingredients
Easy Supper
8 ingredients
Island-Pineapple Spam Loaf
4 ingredients
Potato Casserole
5 ingredients
Spam And Macaroni
4 ingredients
Ham Loaf
7 ingredients
Spam Salad
6 ingredients
Sandwich Spread
5 ingredients
Bunker Hills
6 ingredients
Pastor'S Delight
3 ingredients
Fall Harvest Casserole
6 ingredients
Related Products in Canned Foods
Corned Beef
Hereford, Herrford
D NOVA 3
Instant Bone Broth
Bare Bones
E NOVA 4
Chunk Chicken Breast
Kirkland Signature
A NOVA 4
Ravioli Légumes
Carrefour Classic'
B NOVA 4
Leberknödelsuppe
Erasco
C NOVA 4
Nudeltopf in Tomatensauce mit Fleischbaellchen
Coquette, Kania
C NOVA 4
Knakworst
Jumbo
D NOVA 4
Petit salé aux lentilles
Marque Repère, Côté Table
C NOVA 4 Eco-Score A
Tomaten-Nudel-Topf
Kania
C NOVA 4
Cream of Chicken Soup
Campbell's
NOVA 4
Corned Beef
Gut Drei Eichen
D NOVA 3
Kidney Bønner i Lage
REMA 1000
A