Barcode: 0037600190671
Spam, single, classic
by Spam,Hormel
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 324.0 kcal |
| Fat | 29.6 g |
| of which saturated | 9.9 g |
| Carbohydrates | 2.8 g |
| of which sugars | 1.4 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 12.7 g |
| Salt | 2.9 g |
Ingredients
pork, water, salt, modified potato starch, sugar, sodium nitrite
Additives
e250
Related Products in Canned Foods
Nickelodeon, teenage mutant ninja turtles condensed soup
Nickelodeon
C NOVA 4
Ready to serve beef broth
C NOVA 4
Bay Valley Foods, Great American Tomato Condensed Soup
Bay Valley Foods Llc
C NOVA 4
Best yet, chunky soup, chicken & dumpling, chicken & dumpling
Best Yet, S. M. Flickinger Co. Inc.
B NOVA 4
Great American, Chicken Noodle Condensed Soup
Bay Valley Foods Llc
C NOVA 4
Traditional Flavor Vegetable With Beef Stock Condensed Soup, Traditional Vegetable With Beef Stock
Best yet
C NOVA 4
Condensed soup
C NOVA 4
Chicken broth
C NOVA 4
Bay Valley Foods, Great American Chicken Noodle Condensed Soup
Bay Valley Foods Llc
C NOVA 4
Chick'n Noodl' Soup
Gardein
B NOVA 4
Great American, Condensed Soup, Cream Of Mushroom
Bay Valley Foods Llc
C NOVA 4
Plant-Based Saus'ge Gumbo Soup
Nature’s Healthy Gourmet, Gardein
C NOVA 4