Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 262.0 kcal |
| Fat | 15.0 g |
| of which saturated | 7.5 g |
| Carbohydrates | 23.8 g |
| of which sugars | 1.3 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 7.5 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
Phyllo dough (enriched unbleached unbromated wheat flour [wheat flour enriched {niacin, reduced iron, thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid}, malted barley flour], water, corn starch with tricalcium phosphate, malted barley flour, natural flavor, soybean oil, salt, soy lecithin). filling (spinach, feta cheese (pasteurized cow's milk & skim milk, salt, enzymes, cheese cultures, vegetable coagulant), cream cheese (pasteurized cultured cream and milk, cheese culture, salt, carob bean and/or xanthan and/or guar gums), onions, butter (cream, natural flavor), soybean oil, parmesan cheese (pasteurized milk, cheese cultures, enzymes, salt), bread crumbs (unbleached wheat flour, dextrose, salt, yeast), corn starch, garlic, dill weed, parsley, lemon juice, sea salt, black pepper).
Allergens
Additives
Related Products in Frozen Foods
Baguettes Provence
Aldi,Fugers Food Group,Pizz‘Ah
Paella
Primana
Bio-Dinkel-Steinofenpizza - Spinat
GiaPizza,Nur Nur Natur,Aldi
Pizza Ariosa Margherita
Aldi,Cucina,Roncadin
Bio-Dinkel-Steinofenpizza - Margherita
GiaPizza,Nur Nur Natur,Aldi
Meat Feast Stonebaked Pizza
Carlos
Steak Fries
Aldi
Champignonbaguette
Aldi,Fugers Food Group,Pizz‘Ah
Pizza Ariosa salami
Aldi,Cucina,Roncadin
Blackened Chicken Alfredo
Bremer Aldi
Gigante Pizza Schinken mit Champignons
Aldi,Freiberger Lebensmittel,Pizz'Ah
Crinkle Cut Chips
Aldi