Barcode: 7630537400382
SPINAT STICKS
by Findus
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
germany, switzerland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 239.0 kcal |
| Fat | 9.5 g |
| of which saturated | 1.1 g |
| Carbohydrates | 31.0 g |
| of which sugars | 2.3 g |
| Fiber | 2.6 g |
| Proteins | 6.0 g |
| Salt | 1.0 g |
Ingredients
Spinat 42%, Brezel-Paniermehl-Panade 21% (WEIZENMEHL, Säureregulator: Natriumhydroxid,Hefe, Kochsalz, Rapsöl, Meersalz, Zucker, Traubenzucker, Paprika), Wasser, Rapsöl, WEIZENMEHL, MAGERMILCHPULVER, RAHMPULVER, Reisstärke, Kochsalz, Zucker, Kartoffelflocken, Gewürze
Allergens
gluten
milk
Additives
e524
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Tesco finest seeded sourdough sandwich loaf
Tesco Finest
NOVA 3
Plant chef soya alternative to raspberry and passion fruit yogurts
Tesco
C NOVA 4
Golden Syrup Porridge
Tesco
B NOVA 4
Fusilli
Tesco finest
A NOVA 1
tesco finestbthai inspired sweet chilli crisps
Tesco Finest
C NOVA 4
Green Vegetable Medley
Tesco Finest
C NOVA 3
Soya alternative to greek style yogurt
Tesco
A NOVA 4
Free From Red Berry Granola
Tesco
C NOVA 4
Green olives
Tesco
NOVA 3
Fruit Muesli
Tesco
C NOVA 3
Peel Here 2 for 15 Clubcard P TESCO SUMMER EDITION
Tesco
Orange,lemon & pineaple
Tesco
C NOVA 4