Barcode: 4009268006607
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 150.0 kcal |
| Fat | 2.3 g |
| of which saturated | 0.9 g |
| Carbohydrates | 24.1 g |
| of which sugars | 1.5 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 7.0 g |
| Salt | 1.5 g |
Ingredients
Brezen-Semmel-Würfel 33 % (_Weizenmehl_, Trinkwasser, Rapsöl, Speisesalz, Hefe, _Gerstenmalz_, Säureregulator Natriumhydroxid), Trinkwasser, Spinat 18%, _Vollei_, Zwiebeln, Speisesalz, Konservierungsstoff Kaliumsorbat, Säuerungsmittel Citronensäure, Schnittlauch, Knoblauch, Muskatnuss.
Additives
e202
e330
e524
Related Products in Meals
Macaroni & Cheese Dinner
No Manufracturer
C NOVA 4
Market pantry, mashed potatoes, buttery
Market Pantry
E NOVA 4
Chili Cheese Mac, Cheesy Dinner Kit
Target Stores
E NOVA 4
Deluxe Shells Macaroni & Cheese Dinner
Market Pantry
D NOVA 4
Market pantry, sports shapes macaroni & cheese dinner
No Manufracturer
D NOVA 4
Market pantry, macaroni & cheese dinner
Market Pantry
D NOVA 4
Roasted garlic mashed potatoes
E NOVA 4
Market pantry, zoo shapes swift mac, macaroni & cheese cups
Market Pantry
D NOVA 4
Market pantry, macaroni & cheese dinner
No Manufaturer
D NOVA 4
Market pantry, four cheese mashed potatoes
Market Pantry
E NOVA 4
Stroganoff Cheesy Dinner Kit
Target Stores
E NOVA 4
Cheese Burger Cheesy Dinner Kit
Target Stores
E NOVA 4