Barcode: 5055036977012
Spiracha Hot Chilli Sauce
by Thai Taste
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 70.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 17.0 g |
| of which sugars | 13.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 3.7 g |
Ingredients
Water, fresh red chilli (24%), sugar, fresh garlic, salt, corn starch, vinegar, stabiliser: xanthan gum, colour: paprika extract
Additives
e160c
e415
Related Products in Condiments
Taco sauce
Weis
C NOVA 4
Ranch flavored dip
Weis Quality, Weis Markets Inc.
D NOVA 4
Priano, pasta sauce, caramelized onion & garlic
Priano
A NOVA 3
Chicken breading shake'n coat seasoning & coating mix
Weis
E NOVA 4
Mild red enchilada sauce
C NOVA 4
Taco sauce
Weis
C NOVA 4
Vinaigrette, Garlic
Specially Selected, Aldi-Benner Company
D NOVA 4
Santa fe style tortilla strips
D NOVA 4
Medium green enchilada sauce
Weis
C NOVA 4
French onion flavored dip
Weis
D NOVA 4
Weis, chicken season 'n bake, roasting bag and seasoning
Weis
E NOVA 4
Burman's, horseradish sauce, original
Burman's
D NOVA 4